Nabiał bez laktozy – sprawdź, czy to dobry wybór dla Ciebie!

Nietolerancja laktozy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Najczęściej nietolerancja dotyczy osób dorosłych. Sprawdź, dlaczego warto jeść nabiał bez laktozy!

  1. Dlaczego warto jeść nabiał?
  2. Laktoza – co to jest?
  3. Nabiał bez laktozy – dla kogo?
  4. Dieta bezlaktozowa – co można jeść?

Nietolerancja laktozy to uciążliwy problem. To jedna z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Jeżeli Ty również borykasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami po zjedzeniu produktów mlecznych, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Dlaczego warto jeść nabiał?

Nabiał to ważny składnik zbilansowanej diety. Zawiera dużą ilość wapnia – podstawowego budulca kości. Dlatego dieta bogata w wapń jest szczególnie ważna dla dzieci, ale nie tylko. Wapń wpływa na utrzymanie zdrowych zębów, dlatego nabiał powinien być często spożywany również przez dorosłych. O odpowiednią ilość nabiału w diecie powinny także zadbać osoby starsze – zawarty w nim wapń skutecznie zapobiega osteoporozie.

Laktoza – co to jest?

Laktoza jest dwucukrem zawartym w mleku. Składa się z monocukrów – glukozy oraz galaktozy. Zawartość laktozy w mleku krowim wynosi ok. 5%. Jednak laktoza znajduje się nie tylko w mleku. Zawierają ją również produkty mleczne – sery, jogurty, maślanki, kefiry, lody i śmietana. Do prawidłowego trawienia laktozy potrzebny jest enzym laktaza. Niestety wiele osób ma niedobór tego enzymu, co wpływa na występowanie problemów z trawieniem laktozy. W takiej sytuacji jedzenie produktów mlecznych może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Na szczęście na rynku dostępna jest coraz większa ilość produktów, które nie zawierają tego dwucukru.

Nabiał bez laktozy – dla kogo?

Nabiał bez laktozy to idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego, spowodowanymi przez problemy z trawieniem laktozy. Takie osoby mają niedobór enzymu laktazy. Objawami nietolerancji laktozy mogą być biegunki, wzdęcia, gazy, nudności, wymioty, kolki i bóle brzucha. Występują one po spożyciu produktów zawierających laktozę. Jeżeli nietolerancja laktozy dotyczy również Ciebie, sięgaj po żywność, która nie zawiera tego dwucukru. Na rynku dostępne są mleka, jogurty, sery, masła i śmietany bezlaktozowe. Jeżeli lubisz szybkie i wygodne zakupy, warto kupować nabiał bez laktozy z dostawą do domu.

Dieta bezlaktozowa – co można jeść?

Osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy często są zmuszone do rezygnacji z produktów zawierających ten dwucukier. W takiej sytuacji warto spożywać mleko, sery, jogurty bez laktozy oraz inne produkty bez laktozy. W sklepach dostępny jest również duży wybór mlek roślinnych, które z powodzeniem mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy. To m. in. mleko migdałowe, sojowe czy ryżowe. Jeżeli cierpisz na nietolerancję laktozy, możesz także jeść sery dojrzewające. Warto pamiętać, że są one praktycznie pozbawione tego dwucukru, dzięki czemu nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli borykasz się z nietolerancją laktozy, pamiętaj o tym, aby dokładnie czytać składy produktów spożywczych. Warto to robić, ponieważ laktoza może ukrywać się również w pozornie bezpiecznych produktach – np. w czekoladzie. Jeżeli szukasz pysznego jedzenia, które nie zawiera laktozy, postaw na jogurty bez laktozy w sklepie Frisco.

Nietolerancja laktozy to problem wielu osób. Na szczęście można łatwo sobie z nim poradzić. W sklepach dostępny jest ogromny wybór produktów bez laktozy, które z powodzeniem mogą być spożywane przez osoby z jej nietolerancją.

 

Może Ci się również spodoba