Czym właściwie jest cholesterol?

stevepb / Pixabay

Coraz częściej słyszy się, że ktoś ma problem z cholesterolem lub nawet sami mamy problem ze zbyt wysokim jego stężeniem we krwi, ale często nie wiemy dokładnie czym on jest.
A więc co to jest cholesterol?
Cholesterol to substancja tłuszczowa obecna we wszystkich komórkach oraz krwi. Jest to niezbędny dla funkcjonowania organizmu związek organiczny należący do grupy steroli, który nie rozpuszcza się we krwi. Wchodzi w skład hormonów, błon komórkowych czy witaminy D.

Jego nadmiar często może prowadzić do zawałów serca czy choroby wieńcowej.
Nie zdajemy sobie często sprawy, że oprócz tego”złego” cholesterolu posiadamy również ten “dobry”. Czym właściwie się one różnią?
Dobry cholesterol przenosi go z organizmu do wątroby, natomiast zły transportuje cholesterol do ściany tętnicy, prowadząc do powstania blaszki miażdżycowej i zwężeń światła naczyń krwionośnych. To właśnie zwężenie tętnicy i powstanie skrzepów jest najczęstszą przyczyną udarów mózgu i zawału mięśnia sercowego.
Dlatego tak ważna jest konsultacja z dietetykiem, podczas zmiany diety aby podczas obniżania poziomu cholesterolu, nie obniżyć zbyt znacząco również “dobrego” cholesterolu.

Możesz również polubić…